Nasza historia rozpoczęła się w 1988r. gdy miasto wyszło naprzeciw potrzebom mieszkańców nowo powstałego osiedla i podjęło decyzję o ulokowaniu przy ulicy Długiej Przedszkola. W samym sercu osiedla wygospodarowano miejsce zapewniające dzieciom przestronne i  bezpieczne warunki do zabawy
i doświadczeń. Przedszkole to piętrowy budynek z wewnętrznym ogrodem.
W budynku znajdują się sale zabaw z łazienkami, sala gimnastyczna, przestronna szatnia, a w piwnicach przystosowano do potrzeb dzieci pracownie: techniczną, teatralną i gospodarstwa domowego.

Początkowo przedszkole posiadało 6 oddziałów i gabinet pielęgniarski.
Po zmianach jakimi były powroty pielęgniarek do szkół, pomieszczenie to zostało zmodernizowane i udostępnione dzieciom, które przychodzą do przedszkola na 5 godzin dziennie. W ten sposób Przedszkole liczy 6 oddziałów całodziennych i 2 oddziały 5 godzinne. W przedszkolu pracuje 16 wykwalifikowanych, pełnych inicjatywy nauczycieli i bardzo oddany dzieciom i współpracujący z nauczycielami personel niepedagogiczny.

Przedszkolem od początku istnienia placówki do 2017r. kierowała mgr Lidia Hytroś, która w trosce o dobro wychowanków dostosowywała do ich potrzeb działania całego personelu Przedszkola. Od września 2017r. funkcję dyrektora pełni mgr Monika Sienkowska.

Przestronny ogród zapewnia dzieciom bezpieczne miejsce do zabawy
i doświadczeń, zdobywania wiedzy o przyrodzie w sposób bezpośredni oraz dostarcza produktów spożywczych w postaci warzyw i owoców do przedszkolnej kuchni, co nie pozostaje bez znaczenia w budżecie Przedszkola.

W przedszkolu w 1992r. z inicjatywy nauczycieli powstała Przedszkolna Grupa Teatralna integrująca nauczycieli, rodziców i dzieci oraz pracowników przedszkola, która każdego roku opracowuje i przedstawia bajkę o charakterze profilaktyczno – wychowawczym naszym wychowankom na spotkaniu z Mikołajem. Bajka ta przedstawiana jest również zaprzyjaźnionym instytucjom i  rodzinom dzieci na przedszkolnych festynach.

W marcu 1994r. nasze Przedszkole zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na bajkę oświatowo- zdrowotną „Przedszkole Promujące Zdrowie”. Wydarzenie to ukierunkowało naszą działalność na zdrowie, a rok szkolny 1994/95zapoczątkował podjęcie szerszych działań w kierunku promocji zdrowia i przystąpienie przedszkola do „Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Działania ukierunkowane zostały na realizację programu B. Wojnarowskiej „Szkoły Promujące Zdrowie” – a sformułowane w oparciu o Kartę Ottawską” i promują zdrowie wśród pracowników, dzieci i ich rodzin oraz w szerszym środowisku. W październiku 2004r. przedszkole, jako jedyne w Małopolsce, uzyskało Certyfikat przynależności do sieci Szkół Promujących Zdrowie.

W październiku 2004r. przedszkole, jako jedyne w Małopolsce, uzyskało Certyfikat przynależności do Sieci Szkół Promujących zdrowie. W grudniu 2020r. otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat Przedszkole Promujące Zdrowie.

Nasze działania nie ograniczają się jednak tylko do promocji zdrowia. Opracowujemy i realizujemy programy, projekty skierowane na rozwijanie u dzieci ich predyspozycji i zainteresowań. W 2011r. otrzymaliśmy Certyfikat „Odkrywców Talentów” – jest to zaszczyt dla naszej placówki gdyż zostały docenione osiągnięcia naszych wychowanków na niwie sportowej, artystycznej i kulturalno – oświatowej.

Gdy nasze Przedszkole powstawało na tym osiedlu mieszkali młodzi ludzie, którzy teraz są seniorami. Dostrzegliśmy ich potrzeby i na terenie naszego przedszkola działa od 2012r. Klub Seniora „Kolorowa Jesień”. Seniorzy aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola min. włączając się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Historia naszego Przedszkola to ponad 30 lat działalności w środowisku – jest to niewielki przedział czasowy w porównaniu z innymi placówkami. Mamy jednak nadzieję, ze w dalszej działalności osiągnięć będzie przybywało. Dziś szczęśliwi jesteśmy gdy nasi wychowankowie przyprowadzają tu swoje dzieci ze słowami „Ja tu się świetnie bawiłem i dużo nauczyłem”. Życie samo będzie zapisywało dalszą historię naszego Przedszkola, a my zrobimy wszystko aby była jak najlepsza.