Dzieci 5 i 6 letnie

będący podstawą do opracowania przez nauczycieli szczegółowych rozkładów dnia dla poszczególnych oddziałów
praca z dziećmi prowadzona jest w zależności od warunków atmosferycznych w sali bądź na świeżym powietrzu

Zajęcia
6.00 – 7.00
Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci.
7.00 – 8.30

Stwarzanie warunków do podejmowania przez dzieci zabaw: manipulacyjnych, konstrukcyjnych, tematycznych, dydaktycznych, innych.
Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia ogólnorozwojowe (np. rozwijające percepcję wzrokową i słu­chową, grafomotorykę). Indywidualna pomoc wspomagająca rozwój dziecka. Zabawy ruchowe ze śpiewem, zestaw ćwiczeń porannych, organizowane w sali zabaw, sali gimnastycznej, ogrodzie przedszkolnym.
8.30 – 9.15

Przygotowanie do śniadania . Zabiegi higieniczne i czynności samoobsługowe.
Śniadanie.
Rozwijanie umiejętności kulturalnego spożywania posiłku, dbałość o ład i porządek wokół siebie.
9.15 – 10.15

Zajęcia wspierające rozwój dziecka będące realizacją wybranych treści z programu wychowania przedszkolnego. Aktywność dzieci kierowana przez nauczyciela; zespołowa, grupowa i indywidualna, jednolita i zróżnicowana, organizowana w celu wsparcia całościowego rozwoju dzieci w sferze poznawczej, językowej, matematycznej, muzycznej, plastycznej, ruchowej i zdrowotnej.
10.15 – 11.30

Prowadzenie różnego rodzaju zabaw, gier, zajęć sportowych, obserwacji przyrodniczych, prac gospodarczych i porządkowych w ogrodzie. Spacery. Wycieczki. Uroczystości. Swobodna działalność dzieci w kącikach zainteresowań i pracowniach.
11.30 – 12.00

Zabiegi higieniczne, przygotowanie do obiadu.
Obiad.
Profilaktyka stomatologiczna.
12.00 – 12.30
Odpoczynek dzieci w formie regulowanej przez nauczyciela; bajkoterapia, ćw. relaksacyjne, zabawy tematyczne wg zainteresowań dzieci.
12.30 – 13.45
Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia graficzne, utrwalanie poznanych wierszy i piosenek. Słuchanie opo­wiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej (ewentualnie czytanie fragmentów książek). Za­bawy dowolne w sali lub w ogrodzie przedszkolnym. Zabawy ruchowe, sportowe w ogrodzie lub sali gimnastycznej, obserwacje przyrodnicze.
13.45 – 14.00
Zabiegi higieniczne. Przygotowanie do podwieczorku.
14.00 – 14.30
Podwieczorek.
Wdrażanie do czynności higienicznych, samoobsługowych i porządkowych po zakończeniu posiłku.
14.30 – 17.00
Ćwiczenia indywidualne z dziećmi, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Indywidualna aktywność zróżnicowana, podejmowana z inicjatywy dzieci w sali lub ogrodzie przedszkolnym.

Dzieci 3 i 4 letnie

Zajęcia
6.00 – 7.00
Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci.
7.00 – 8.30

Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia ogólnorozwojowe (np. rozwijające percepcję wzrokową i słu­chową, grafomotorykę). Indywidualna pomoc wspomagająca rozwój dziecka. Zabawy ruchowe ze śpiewem, organizowane
w sali zabaw, sali gimnastycznej, ogrodzie przedszkolnym.
8.30 – 9.15

Przygotowanie do śniadania . Zabiegi higieniczne i czynności samoobsługowe.
Śniadanie.
9.15 – 10.00

Zajęcia dydaktyczne będące realizacją wybranych treści z programu wychowania przedszkolnego. Aktywność dzieci kierowana przez nauczyciela; zespołowa, grupowa i indywidualna, jednolita i zróżnicowana, organizowana w celu wspomagania rozwoju dzieci w sferze poznawczej, językowej, matematycznej, muzycznej, plastycznej, ruchowej i zdrowotnej. Kształtowanie umiejętności intelektualnych i społecznych w sali lub   w ogrodzie.
10.00- 11.30

Prowadzenie różnego rodzaju zabaw, gier, zajęć sportowych, obserwacji przyrodniczych, prac gospodarczych i porządkowych w ogrodzie. Spacery. Wycieczki. Uroczystości. Działalność dzieci organizowana w kącikach zainteresowań i pracowniach.
11.30 – 12.00

Zabiegi higieniczne, przygotowanie do obiadu.
Obiad.
12.00 – 13.30
13.30 – 14.00
Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci. Zabawy ruchowe, sportowe w sali gimnastycznej, obserwacje przyrodnicze.
13.45 – 14.00
Zabiegi higieniczne. Przygotowanie do podwieczorku.
14.00 – 14.30
Podwieczorek.
14.30 – 17.00
Zabawy dydaktyczne, ćwiczenia graficzne, utrwalanie poznanych wierszy i piosenek. Słuchanie opo­wiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej (ewentualnie czytanie fragmentów książek). Ćwiczenia indywidualne z dziećmi, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Zabawy ruchowe, z elementami sportu i obserwacje przyrodnicze w ogrodzie, sali gimnastycznej, pracowniach.